Şarap

Şarap aslında genel olarak meyvelerden üretildiği bilinmeli ancak %90 oranında şarabın üzümden yapıldığını bilmeliyiz. Üzüm fermante edilmesiyle alkollü bir içecek haline dönüştürülür. Üzüm bağlarından toplanan üzümler üzüm yetiştiricileri tarafından şarabın yapılması için ilgili firmalara satışını gerçekleştirirler. Yüksek teknolojinin de yardımı ile üzümler ezilerek suyunun çıkması sağlanır. Üzüm suyunun içerisinde bulunan şeker ve maya birleşerek değişik bir hale gelmesiyle alkollü bir içki haline dönüştürülür. Şarapların fiyatları bazı özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Esenyurt Tekel Extra  Bayimizde  7/24 evlere ve işyerlerine hizmet imkanı sunuyoruz.

RENKLERE GÖRE ŞARAP ÇEŞİTLERİ
Kırmızı : Tamamen siyah üzümden elde edilir. Oluşumunda ekstradan cibre fermantasyonu uygulanmaktadır. Kırmızı şarabın fiyatları oldukça pahalı olmasıyla da bilinir.
Beyaz : Adı her ne kadar beyaz ile başlasa da sadece beyaz üzümden elde edildiğini söyleyemeyiz. Hem siyah hem de beyaz üzümden elde edilebilmektedir.
Pembe : Beyaz üzümden ya da siyah üzümden elde edilebilir. Tam olarak pembemsi bir renk alması için özel olarak harmanlama yapılır. Yani kırmızı şarap ile beyaz şarabın karışımından elde edilmesi gibi düşünülebilir. Roze olarak da bilinmektedir.