Rakı

Rakı üretim aşamasına aslında üzümler toplandıktan sonra temizlenmesi ile başlanmaktadır. Temizlenen üzümler şıra haline getirilir. Bundan sonra ise pastörize edilerek maya yardımı ile fermante edilir. Bu şekil de ise alkollü bir sıvı oluşur. Bu oluşan alkollü sıvı ise kolonlu distilasyon ünitesine konularak ve damıtılarak suma haline getirilir. Bu stoklanan suma bakır ibrikler yardımı ile anason tohumu ile karıştırılarak yeniden damıtılır. Bu şekilde oluşan rakının aslında alkol derecesinin yüksek olmasını sağlarken su ile karıştırılarak içilmesini de gerektirmektedir. Rakının dinlenmesi amacı ile 1 ay açıkta kalır. 1 ay sonra şişelenmesi yapılmaktadır.

Rakı Çeşitleri

ADABI OLAN İÇKİ ‘’RAKI’’
Çoğu alkollü içkinin tarihten gelen içilme şekilleri, üretildikleri toplum ve içildikleri ortamlara göre farklı içme kültürleri ve adapları bulunur bu alkollü içkiler arasından daha genç sayılabilecek bir yaşta olan rakının ise diğer alkollü içkilere nazaran çok daha başka bir içme adabı ve kültürü bulunmaktadır. Bu bakımdan rakının doldurma, buz atma şeklinden masanın düzeni ve hatta sohbetin düzeyi hakkında dahi farklı adap kuralları bulunmaktadır. Ayrıca üzerine nasıl içileceğine dair methiyeler düzülen tek içki de rakıdır.
Bu bakımdan öncelikli olarak göze çarpan ilk konu rakı masasıdır. Rakı masasının şekli ve mezeleri en az rakının kendisi kadar önemlidir haliyle rakıdan tat alınmasını da en çok etkileyen konulardan biridir. Bu yüzden masası kurulurken her mezeye ayrı tabakta tek tek dikkat edilmesi büyük bir önem gerektirir. Ayrıca eğer bir misafir ağırlanıyorsa rakı masasındaki mezelerin bolluğu ve gösterilen özen misafire verilen değerle aynı ölçüde kabul edilmektedir. Rakının içilme sırasında ise gidişata göre sohbet şekillense de rakı daha çok paylaşmayı, dertleşmeyi ve birlik olmayı sağlayan bir içkidir. Bu yüzden rakı masasında tartışmaktan ziyade paylaşmak, sohbet etmek ve yeri geldiğinde hüzünlenmek rakının en güzel adaplarından biridir.

Sizlerde misafirlerinizi en özel şekilde ağırlamak isterseniz Esenyurt Tekel Extra olarak şarküteri ve meze çeşitlerimiz ile 7/24 kapınıza kadar sipariş imkanıyla hizmetinizdeyiz.