Çok Tüketilen Alkollü İçecekler

alkollü içecek

Sırasıyla en çok tüketilen alkollü içecek türleri Esenyurt Tekel Extra Bayimiz’de bulunmaktadır.

BİRA
En geniş anlamıyla, “bira”, tahılın fermantasyonu ile yapılan herhangi bir alkollü içecek tir.

Bira dört temel bileşenden oluşur: Arpa, su, şerbetçiotu ve maya.

Dünya üzerinde en çok bira tüketilen ülke kişi başı 142,6 litre ile Çek Cumhuriyeti’dir.

Dünya’da en çok tüketilen ilk beş bira markası ise Snow (Çin), Tsingtao (Çin), Bud Light (Amerika), Budweiser (Amerika) ve Skol (İngiliz, Kanada, İsveç ve Belçika karışımı)

VOTKA
Sıradaki en çok tüketilen alkollü içecek türümüz ; “Votka”dır.  Slavca’da su anlamına gelen “voda” kelimesinden gelmektedir. Votkanın Rusya’da 9. yüzyılda Polonya’da ise 11. yüzyılda üretilmeye başlandığına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Votka, fermente edilebilir şekerler içeren herhangi bir bileşen kullanılarak üretilen açık renkli ve yıllandırılmamış bir alkollü içecek tir. Çavdar, arpa ve buğday gibi hububat taneleri yaygın şekilde votka yapımında kullanılır ancak bunların yanı sıra patates, üzüm veya şeker votka pancarı ile de yapılabilmektedir.

Dünya üzerinde en çok bilinen ve tüketilen votka markaları Simirnof (Rusya), Absolut (İsveç), Khortytsa (Ukrayna), Khlibnyi Dar (Ukrayna), Zubrowka (Amerika), Pyat Ozer (Rus) ve Grey Goose (Fransız) dur.

TEKİLA
Tekila, bir kaktüse benzeyen dikenli Meksikalı bitki olan agavenin pişmiş ve fermente edilmiş suyundan (“Uh-Gah-Vee” olarak telaffuz edilir) üretilen damıtılmış bir alkoldür. Dünya üzerinde en iyi tekila markaları şu şekildedir:Cazadores, , EJimador, Milagro, Tres Generaciones, Corralejo, Herradura, Cabo Wabo, 1800 Tequila, Patron ve Don Julio’dur.

sarap

ŞARAP
Şarap, fermente edilmiş üzüm suyu ile yapılan alkollü bir içecektir. Teknik olarak, şarap herhangi meyve ile (örneğin elma, kızılcık, erik, vb.) yapılabilir, ancak şaraplar genellikle şarap üzümü ile yapılmaktadır. En çok bilinen şarap türleri Cabernet Sauvignon, Syrah ve Zinfandel’dir.

ROM
Rom şekerden damıtılmış alkol çeşitleri arasında yer alan likördür. Kullanılan şeker ya saf şeker kamışı şekeri, şurup ya da pekmez olabilir ve her iki bazla da, romun altında yatan lezzet tatlı, kızarmış şekerdir. Rum en popüler likörlerden biridir.

Daiquiri ve Mojito da dahil olmak üzere en sevilen kokteyllerin bazılarında kullanılır. En çok rom tüketilen ülkeler Dominik ve Filipinler’dir.

En iyi rom markaları ise şu şekildedir: Zacapa Rom (Guatemala’daki kırsal alanda üretilmektedir, nadir bir türdür). Myers’s Rom (Jamaika’da üretilen ilk romlardan biridir), Smatt’s Silver Rom (Muz, karamel, Hindistan cevizi ve vanilya ile harmanlanmış Jamaika romu.)